خانه داری

مهارت های خانه داری خود را با این 3 برنامه عالی تر کنید

مهارت های خانه داری

مهارت های خانه داری قرارِ از ما خانم ها یک خانه دار تمام عیار بسازه؟ نه! مهارت های خانه داری قرارِ از ما یک خانم هوشمند بسازه که میتونه با صرف کمترین وقت بهترین خانه داری رو ارائه میده. در این مقاله می خونید که:

لیلیت مد یک مجله و فروشگاه اینترنتیِ که داره تلاش میکنه خانم های ایرانی اتفاق های خوبی روبرای خودشون رقم بزنند. با داشتن حس خوب. با رشد کردن و تقویت کردن مهارت هاشون. مهارت های خانه داری یکی از بی نهایت مهارتی است که ما خانم ها باید یاد بگیریم تا زندگی آسون تر، زیباتر و با احساس بهتری داشته باشیم. پس پیش به سوی عالی تر کردن مهارت ها مون برای رسیدن به یک زندگی بهتر و لذت بخش تر.

مهم ترین مهارت های خانه داری، خانه داری منظم است

خانه داری منظم یعنی چی؟ خانه داری یک شغل است. یا شما به عنوان یک خانم خانه دار تمام وقت به این شغل مشغولید و یا اینکه به صورت نیمه وقت خانه داری می کنید. در هر صورت یادگرفتن مهارت های خانه داری منظم به ما کمک می کنه که خیلی آسون تر و سریع تر کارهامون رو پیش ببریم. اساسا خانه داری یک کار روتین به حساب میاد. 3 کار مهم در خانه داری وجود داره که هر روز بی وقفه باید انجام بشه. غذا پختن، تمیز کردن و شستشوی ظروف و لباس ها.

مهم ترین مهارت های خانه داری کمک مهارت هایی هستند که به ما آموزش بدهند چطور با سرعت بیشتری این 3 کار رو انجام بدیم. مقاله های مختلفی در این زمینه نوشته شده. بیشتر خانم ها نظرات شخصی خودشون رو به عنوان مهارت های خانه داری منتشر می کنند. بعضی ها خانم های خانه داری هستند که به صورت سنتی خانه داری می کنند. بعضی ها هم خانم های خانه دار مدرن هستند.

من سعی کردم به عنوان یک خانم ایرانی که تقریبا هر دو روش خانه داری سنتی و مدرن ایرانی رو تجربه کرده و احتمالا همه شما هم این دو روش رو در زندگی تجربه کردید و یا در اطرافیانتون دیدید. حالا مهارت های خانه داری خارجی ها رو هم در هر دو روش سنتی و مدرن مرور کنیم.

نکته های جالبی در این مقاله ها وجود داشتند (من لینک مقاله های خارجی رو در انتهای این صفحه براتون گذاشتم). سعی کردم این نکته های جالب رو کنار هم بچینم. نتیجه این نکات جالب مقاله ای شد که الان دارید می خونید. من متوجه شدم یکی از بهترین مهارت های خانه داری، داشتن برنامه برای خانه داری منظمِ. این برنامه کمک میکنه از انجام دادن چندباره کارها جلوگیری بشه.

از طرفی باعث میشه اصلی ترین کارهای خانه داری که همون پختن غذا، شستشوی ظرف ها و لباس ها و تمیزکاری و گردگیری است رو در کمترین زمان ممکن انجام بدیم. یا حتی باعث میشه از تعداد دفعاتی که این کارها رو تکرار می کنیم کمتر میشه. نظرتون رو در مورد این برنامه منظم خانه داری که در زیر نوشته شده انتهای این مقاله کامنت کنید. این برنامه برای من جذاب بود برام بنویسید که نظر شما در موردش چیه؟

برنامه خانه داری منظم

برای اینکه خیالمون راحت باشه که خونمون همیشه تمیزو مرتبِ، لباس هامون همیشه تمیز و خوشبوِ و غذاهای خوشمزه مون به راهه بهترِ 3 تا برنامه جداگانه داشته باشیم. یک برنامه روزانه، یک برنامه هفتگی و یک برنامه ماهانه که مطمئن بشیم کارهامون از قلم نمیفته و همیشه هر چیزی که برای یک زندگی روزمره نیاز داریم به راهه.

من نکته های مختلفی که در مقاله های خارجی خوندم رو با یک نظر شخصی دسته بندی کردم. به عنوان یک خانم خانه دار نیمه وقت به نظرم اومد این دسته بندی مشخص خیلی میتونه در انجام کارهای خانه داری کمکمون کنه. انجام دادن این برنامه و مسلط شدن و رعایت کردن این توصیه ها خودش یک مهارت مهمِ. مهارت های خانه داری زیادند. اما به نظر من مهم ترین مهارت خانه داری اینِ که یاد بگیریم یک برنامه خانه داری منظم داشته باشیم و حتما به رعایت کردن این برنامه ها متعهد باشیم.

حتما بخوانید
خوشبو کردن خانه با 7 روش ساده – داشتن خانه ای همیشه خوشبو

حالا این برنامه چطور کار میکنه؟ یک ایده خیلی شاخص در مقاله ها وجود داشت که میگفت یکبرنامه روزانه، یک برنامه هفتگی و یک برنامه ماهانه داشته باشید. از طرفی مسئله ما در خانه داری اینِ که مهارت خانه داریمون رو در آشپزی، شستشو و تمیزکاری تقویت کنیم. برای جواب دادن به این دو مسئله به طور همزمان باعث شد برنامه زیر رو بنویسم:

برنامه منظم خانه داری روزانه

 1. آشپزی یکی از مهارت های خانه داری اصلی:
 • صبحانه مفصل آماده کنید. بیشتر خوراکی های وعده صبحانه نیاز به آماده شدن ندارند. اما یک صبحانه مفصل روز خوبی رو برای همه اعضای خانواده می سازه. یک نته مهم اینکه می تونید هر شب قبل از خواب میز صبحانه رو بچینید.
 • برای وعده های غذایی ناهار و شام از قبل برنامه ریزی داشته باشید و مواد اولیه رو از قبل آماده پخت کنید و مهم تر اینکه می تونید روزی یک وعده غذایی بپزید. با خانواده سر این مسئله توافق کنید که یک وعده غذایی رو برای ناهار و شام بخورید یا اینکه یک وعده رو سبک و حاضری سر کنید.
 • برای وعده غذایی روزانه از قبل برنامه داشته باشید و مواد اولیه روزانه رو شب قبل از فریزر خارج کنید و در یخچال بگذارید تا روز بعد نگران برنامه غذایی، باز شدن یخ مواد اولیه و… نباشید.
 1. شستشو یکی از مهارت های خانه داری اصلی:
 • هر وعده غذایی که میخورید بلافاصله بعدش ظرف ها رو بشورید. این کار باعث میشه آرامش خاطر داشته باشید.
 • اگه از اون دست خانواده هایی هستید که روزانه نیاز به شستشوی لباس ها دارید. هر روز سر یک ساعت مشخص لباس ها رو جمع کنید و در لباسشویی بندازید.
 1. تمیز کاری یکی از مهارت های خانه داری اصلی:
 • برای تمیزکاری روزانه فقط کافیه یکسری پیشگیری ها رو انجام بدید مثلا اگر سفره پهن می کنید برای خوردن غذا یا خوراکی های دسته جمعی خانوادگی یک زیر سفره پهن کنید تا مجبور نباشید هر روز کل خانه رو جارو بکشید. یا اینکه بعد از هر وعده غذایی میز رو تمیز کنید و زیر میز رو هم جارو بکشید و نگذارید روی میز شلوغ و نامرتب شود.
 • بالشتک ها و کوسن های مبل رو مرتب کنید و سعی کنید برای هر وسیله یک جای مشخص در نظر بگیرید. این نکته ساده باعث میشه خانه ای تمیز و مرتب داشته باشید.
 • هر خونه ای چند وسیله مشخص داره که با گردگیری همون چند وسیله به صورت روزانه احساس تمیزی رو به خونه القا میکنه.
 • المان های مشخصی برای تمیزی روزانه داشته باشید. حس شاخصی رو به خونه تزریق کنید. مثلا بعد از اینکه هر روز کارهای مشخصی رو انجام دادید یک شمع با رایحه ای خاص که مورد علاقه تون هست روشن کنید. گل ها رو آبپاشی کنید و یا یک عطر و بوی خوشمزه در خونه پخش کنید. تا حس زندگی در خونه جریان بگیره.

برنامه منظم خانه داری هفتگی

 1. آشپزی یکی از مهارت های خانه داری اصلی:

  آشپزی یک کار روزانه است اما خیلی راحت می تونید کار روزانه رو کمتر کنیم. مثلا هفته ای یکبار خریدهای سبزیجاتی ومیوه جاتی انجام بدید و طبق برنامه روزانه ای که در طی هفته دارید اون ها رو در یک روز انجام بدید. این کار باعث میشه روزانه برای آپزی تایم کمتری بگذارید.

 1. شستشو یکی از مهارت های خانه داری اصلی:
 • شستن حمام و دستشویی میتونه هفته ای یکبار یا دو بار انجام بشه. بستگی داره خانواده پرجمعیتی باشید یا کم جمعیت. تا جایی که می تونید سعی کنید بیشتر از این برای شستشوی حمام و دستشویی وقت نگذارید. یادتون نره خانه داری معنیش اینِ که یک خونه تمیز و حال خوب کن داشته باشیم. نه اینکه خونه بیش از ندازه از تمیزی برق بزنه اما ما یک خانم همیشه خسته باشیم.
 • برای شستشوی لباس های بیرون یک روز در هفته انتخاب کنید. همه آدم های موفق در زندگی یک برنامه مشخص برای لباس پوشیدن دارند. خیلی خوبه که مشخص باشه چه لباس هایی رو در هفته می پوشید و در پایان هفته لباس هایپوشیده شده رو بشورید و برای شروع هفته جدید آماده کنید.
 1. تمیز کاری یکی از مهارت های خانه داری اصلی:
حتما بخوانید
نحوه استفاده از جوش شیرین برای لباس ها - معرفی 5 کاربرد ویژه

تمیز کاری و نظافت مثل جارو کشیدن کلی خانه، گردگیری تمامی وسایل خونه که به طور مشخص جلوی چشم هست رو در برنامه هفتگی بگذارید. یک روز در هفته کل خونه رو جارو بکشید و گردگیری کنید. این وسیله های مشخص احتمالا درهمه خونه ها:

 • کابینت ها، کتابخانه ها و طاقچه ها
 • جا ادویه ها، دکورها، گلدان ها
 • میزهای عسلی و جلو مبلی، میز تلویزیون و کامپیوتر و میز آرایش
 • تاج و اطراف تختخواب

برنامه منظم خانه داری ماهانه

 1. آشپزی یکی از مهارت های خانه داری اصلی:

برای آشپزی یک برنامه ماهانه داشته باشید. خیلی خیلی به شما کمک می کنه که ماهانه یک خرید کلی داشته باشید و مواد اولیه غذایی رو آماده کنید. مثلا حبوبات مصرفی ماهیانه رو کاملا بپزید و فریز کنید. گوشت، مرغ و ماهی رو تکه تکه کنید بشورید و برای وعده های مشخص به صورت جداگانه و مشخص فریز کنید. سبزی های خورشتی رو سرخ کنید و کاملا آماده مصرف کنید و برای هر وعده غذایی مشخص فریز کنید.

 

 1. شستشو یکی از مهارت های خانه داری اصلی:
 • ماهی یکبار تمام ملافه ها و روبالشی ها رو بشورید.
 • همه خونه ها یکسری وسایل،لباس و یا محلی برای شستشو دارند مثل بالکن و تراس و… . با شستشوی ماهانه این حس رو ایجاد می کنید که یک خانه تمیز ومرتب دارید که یک خانم منظم و خوش سلیقه اون رو اداره میکنه.
 • شستشوی شیرآلات و دستگیره درها و برق انداختن اون ها.
 1. تمیز کاری یکی از مهارت های خانه داری اصلی:

گردگیری و نظافت درهای اصلی و درهای داخلی خونه.

ماهی یکبار دکورها، ساعت و تابلوهای دیواری یا کتاب های کتابخانه رو از محلی که قرار دارند بردارید و تک به تک اون ها رو گردگیری کنید. این کار حس طراوت و تازگی رو به خونه بر میگردونند و تا مدتها حس خوب تمیزی و تازگی رو در خونه تزریق می کنه. از احساس فنگ شویی خوبی که در خونه ایجاد میشه هم نباید غفلت کرد.

مهارت های خانه داری منظم با لیلیت مد

مهارتهای خانه داری منظم در لیلیت مد آموزش داده میشه؟ لیلیت مد یک مجله خانه داری نیست اما یک مجله و فروشگاه اینترنتی مخصوص خانم هاست. خانه داری از موضوعات اصلی هست که خانم ها دوست دارند بیشتر در موردش بدونند و یاد بگیرند؟ اگه جواب شما بله است. پس جواب تیم لیلیت مد هم به شما بله است. ما هم یک دسته اصلی از مجله لیلیت مد رو به خانه داری اختصاص دادیم و حتما در این بخش به آموزش مهارت های خانه داری هم می پردازیم.

لیلیت مد خانه تمام خانم های ایرانیِ که به خودشون، وقتشون و علایقشون احترام می گذارند و سعی می کنند از زندگی لذت ببرند. سرزمین لیلیت هم برای همین در لیلیت مد ایجاد شده. خانم های ایرانی در سرزمین لیلیت عضو می شوند و لیلیت مد برای هر کدوم شما یک پنل کاربری می سازه و یک کیف پول در اختیار خانم های سرزمین لیلیت می گذاره. کیف پولی که هیچ وقت از پول خالی نمیشه تا خانم های ایرانی که برای خودشون احترام قائلند و دوست دارند از زندگی لذت ببرند بتونند هر چیزی رو که دوست دارند از بخش لیلیت شاپ بخرند.

اگه شما به عنوان یک خانم ایرانی عضوی از این خانواده نیستید فقط کافیه روی سرزمین لیلیت کلیک کنید و از امکانات این بخش استفاده کنید. شما لایق اتفاق های خوب هستید این رو ما خوب درک کردیم. شما چطور؟

 

 

_______________________

منابع:

The Top 22 Homemaking Skills You Definitely Need To Know!

Traditional Homemaking Skills for the Modern Housewife

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *