خانه داری

سریع تمیز کردن خانه: 11 نکته کارآمد برای نظافت منزل

سریع تمیز کردن خانه

سریع تمیز کردن خانه و بهترین نکته ها برای کسانی که از تمیز کردن خانه خوششون نمیاد اما عاشق خانه های تمیز و پاکیزه اند. در این مقاله می خونید که:

بیشتر تازه کارها مطمئن نیستند که اول باید گردگیری کنند یا جارو برقی بکشند. اگه شما هم مثل من بیشتر وقت ها نمیدونید باید از کجا شروع کنید این راهنمای گام به گام رو دنبال کنید.

البته منم مثل شما از خوندن این مقاله یاد گرفتم که باید از کجا شروع کنم. برای همین فکر کردم احتمالا برای شما هم جالب باشه که از این راهنمای گام به گام برای سریع تمیز کردن خانه استفاده کنید. راستی لینک مقاله اصلی رو که متعلق به یک سایت انگلیسی زبان هست انتهای این مقاله براتون گذاشتم. اگه دوست داشتید میتونید یک سری هم به مجله های انگلیسی بزنید.

لیلیت مد یک مجله و فروشگاه اینترنتی مخصوص خانم هاست. برای همین سعی می کنیم در این مجله که مختص خانم هاست درباره مسائلی مقاله تهیه کنیم که سوال و دغدغه روزمره خانم هاست. برای این کار مجله های معتبر انگلیسی زبان رو جستجو می کنیم و مقاله هایی که اعتبار بالاتری دارند رو به عنوان منبع مقالات لیلیت مد در نظر می گیریم.

ما در لیلیت مد سعی می کنیم به شما خانم های ایرانی احترام بگذاریم. عالی تر میشه اگه شما هم به عنوان یک خانم ایرانی به خودتون احترام بگذارید و برای خودتون وقت بگذارید و از زندگی لذت ببرید. پس بیاید با هم نکات خوب سریع تمیز کردن خانه رو بخونیم.

نکات سریع تمیز کردن خانه

1. همزمان کل خانه را تمیز کنید، نه فقط یک قسمت از خانه

نکته اول برای سریع تمیز کردن خانه: مهم نیست کدوم کار رو اول انتخاب می کنید. جارو کردن، گردگیری و یا شستشو. هر کدوم رو که انتخاب می کنید اون رو برای کل خانه انجام بدید. این کار باعث میشه حس نکنید که در یک چرخه تکرار هستید. فرض کنید فقط تمیز کردن اتاق رو انتخاب کردید. اتاق رو گردگیری، جارو و وسایل رو مرتب می کنید و لباس ها و ملحفه های کثیف رو به لباسشویی می اندازید.

حالا نوبت اتاق بعدی شده دوباره باید تک تک این کارها رو برای اتاق بعدی هم انجام بدید. کارهای مشابه رو بارها و بارها تکرار نکنید. حس خوبی به آدم دست نمیده. بهترِ کل خانه رو جارو بکشید، بعد کل خانه رو مرتب کنید و بعد کارهای دیگه رو برای کل خونه انجام بدید.

من همیشه یک کار رو انتخاب می کنم و برای کل خانه انجامش می دم. با خوندن این مطلب این احساس بهم دست داد که یک، هیچ جلو هستم. حالا از کی؟ خیلی مهم نیست. مهم اینِ که احساس پیروزی بهم دست داد شما چطور؟ شما تا الان چطوری سریع خانه رو تمیز می کردید؟ کامنت بگذارید تا ببینم هممون یک، هیچ جلو افتادیم یا نه؟

ابزار تمیز کاری

ابزار تمیز کاری

2. تمام ابزار تمیز کاری را در یک جعبه جمع کنید

نکته دوم برای سریع تمیز کردن خانه: یک سطل یا یک جعبه یا … رو انتخاب کنید و همه وسایلی که برای تمیزکاری خانه نیاز دارید رو داخل اون بگذارید. اینکه همه وسایل یک جا باشند و بتونید با خودتون جابه جاشون کنید انجام کار رو خیلی آسون تر و سریع تر می کنه. نکته دیگه اینکه موقع سریع تمیز کردن خانه نیازی نیست وقتتون رو صرف گشتن به دنبال ابزار تمیزکاری کنید.

من هنوز امتیازم یک مونده. در واقع از این دو نکته ای که گفته شد من فقط امتیاز نکته اول رو گرفتم چون تا حالا این نکته رو انجام ندادم. به نظرم حرف خیلی درستی میزنه. این نکته حتما موقع سریع تمیز کردن خانه به دردم میخوره. شما تا اینجا چند چندید؟ به نظرم آخرش برام کامنت کنید تا ببینیم امتیاز هر کدوممون چند شده. جالب شد برام انگار یکجور بازیِ اگه دوست داشتید شما هم مثل من به خودتون امتیاز بدید.

بی نظمی ها رو مرتب کنید

بی نظمی ها رو مرتب کنید

3. آشفتگی را مرتب کنید

نکته سوم برای سریع تمیز کردن خانه: قبل از اینکه حتی شروع به تمیز کردن کنید، اتاق به اتاق برید و بی نظمی ها رو مرتب کنید. وقتی دارید آشفتگی ها رو مرتب کنید همانجا سریعا تصمیم خودتون رو بگیرید. این مجله ها جای مشخصی دارند؟ یا باید دور ریخته بشن؟ هر وسیله ای رو که بر می دارید همانجا تکلیفش رو مشخص کنید که باید کجا گذاشته بشن. مثلا ظرف های کثیف رو از هر جای خانه که جمع می کنید مستقیم ببرید تو سینک بگذارید تا وقت شستن ظرف ها دیگه وقت برای جمع کردن ظرف ها نگذارید.

حتما بخوانید
خوشبو کردن خانه با 7 روش ساده – داشتن خانه ای همیشه خوشبو

من تقریبا این کار رو به همین صورت انجام میدم. بیشتر وقت ها یک اتاق رو برای آخرکار در نظر می گیرم و هر وسیله ای رو که از هر جای خونه بر میدارم به صورت نامنظم در اتاق می ریزم. وقتی کل خانه رو تمیز کردم و کارم تموم شد حالا وسیله ها رو تک به تک برمیدارم و تصمیم می گیرم که هر کدوم رو باید کجا بگذارم. برای همین امتیاز این نکته رو به خودم میدم.

فکر میکنم کاری که این مقاله میگه خیلی خوبه ولی من بیشتر دوست دارم کار تمیزکاری خونه ام سریعتر انجام بشه. برای همین همه جای خونه رو تمیز می کنم و فقط یک اتاق رو که اهمیت کمتری داره رو برای آخر سر نگه می دارم. این نکته رو شما هم بگید که چکار می کنید. شاید کار شما باعث بشه خانه سریعتر تمیز بشه. به هر حال تا اینجا امتیاز من 2 از 3 است.

 

4. گردگیری کردن و جارو برقی کشیدن

نکته چهارم برای سریع تمیز کردن خانه: قبل از شروع گردگیری، مطمئن بشید که پنکه های سقفی یا کولر  خاموش هستند. نوعی گردگیری کردن با دستمال مرطوب هست، نوعی دیگه هم با جارو برقی کشیدن. شما ممولا کدوم نوع رو اول انجام می دید؟ این مقاله توصیه می کنه که اول گردگیری کردن رو از  قسمت بالای مبلمان و زیر قفسه ها، روی نرده ها، قاب عکس ها، دستگیره ها و صفحه های تلویزیون شروع کنید.بعد سراغ مناطق صعب العبور مثل پرده ها و قفسه های بالایی و قرنیز های دیوار برید که معمولا با جارو برقی کشیدن این قسمت ها رو گردگیری می کنیم.

نکته جالبی بود. واقعیتش من تا حالا به این نکته دقت نکرده بودم. بنابراین نمره شو به خودم نمیدم ولی یادم میمونه که از این نکته موقع سریع تمیز کردن خانه استفاده کنم. امتیاز من تا اینجا 2 از 4 شد، حس پیروزی اولیه ام کم کم داره فروکش میکنه ولی هنوز امیدوارم.

آینه ها و شیشه ها را پاک کنید

آینه ها و شیشه ها را پاک کنید

5. آینه ها و شیشه ها را پاک کنید

نکته پنجم برای سریع تمیز کردن خانه: برای تمیز کردن همه آینه ها و سطوح شیشه ای، از یک پارچه میکروفیبر مرطوب به همراه اسپری کردن ماده شیشه پاک کن استفاده کنید. بلافاصله بعد از اون برای خشک کردن آینه ها و شیشه ها از یک پارچه خشکِ خیلی تمیز  استفاده کنید.

راستش من وقتی به فکر سریع تمیز کردن خانه هستم خیلی حواسم به آینه ها و شیشه ها نیست. مگر اینکه واقعا خیلی لک باشند. مخصوصا وقت که مهمونام در راه باشند اگه شیشه ها و آینه ها در دید اول خیلی لک به نظر برسند برای تمیز کاری در اولویت قرار می گیرند. اما اگه قرار باشه آینه ها و شیشه ها رو تمیز کنم همین کاری رو انجام میدم که اینجا گفته پس امتیازم تا اینجا 3 از 5. فکر کنم بازم دارم برمیگردم به اوج!

اما به طور کلی تمیز کردن و پاک کردن آینه ها و شیشه ها همیشه در برنامه روتین و لیست تمیز کاری خانه من قرار دارند. راستی این لیست تمیزکاری خانه هم خیلی کمک کننده است برای اینکه خونه همیشه تمیز بمونه و زیاد هم وقتمون گرفته نشه. این لیست رو در مقاله زیر میتونی بخونی:

تمیز نگه داشتن منزل با یک برنامه کامل برای 7 روز هفته

5 اشتباه تمیزکاری منزل که احتمالاً مرتکب شده اید

مهارت های خانه داری خود را با این 3 برنامه عالی تر کنید

20 گفتار از زنان بزرگ و مشهور در رابطه با خانه داری زنان

همه خانم ها یک خانم خانه دار هستند حتی خانم های شاغل

5 نکته ساده برای مدیریت زمان در خانه داری برای خانم های خانه دار امروزی

10 قانون طلایی که از شما یک خانم خانه دار خوشحال می سازد

 

6. میزها و سطح های سخت را ضد عفونی کنید

نکته ششم برای سریع تمیز کردن خانه: سطوح سخت را پاک کنید. از میزها، وسایل خانه و کابینت گرفته تا دستگیره های در، کلیدهای روشنایی، ریموت تلویزیون و تلفن. شما باید بعضی از این سطوح رو ضد عفونی کنید. به خصوص اون هایی که می تونند میکروب را به انگشتان و صورت افراد منتقل کنند. با مخلوط کردن یک چهارم تا نیم فنجان سرکه سفید یا سرکه سیب با یک فنجان آب یک محلول ضد عفونی کننده غیر سمی تهیه کنید.

تا حالا این محلول رو برای تمیزکاری سطوح سختی که میگه به کار نبردم. راستش خیلی هم دوست ندارم این محلول رو به کار ببرم. من طرفدار مایع های پاک کننده چند منظوره هستم. معمولا یک اسپری پاک کننده چند منظوره با یک دستمال گردگیری دستم می گیرم و به همه این وسیله ها اسپری می کنم و فوری با دستمال پاکشون می کنم. با محلولی که گفت موافق نیستم ولی من هم میزها و سطح های سخت رو ضد عفونی می کنم پس امتیازش رو به خودم میدم. تا اینجا 4 از 6.

 

7. سینک ظرفشویی و روشویی و سنگ توالت و وان را ضد عفونی کنید

نکته هفتم برای سریع تمیز کردن خانه: مواد یا مایع تمیز کننده رو روی سینک آشپزخانه، روشویی، سنگ توالت و وان بریزید و منتظر بمونید تا ماده ضد عفونی کننده لک ها و آلودگی ها رو حل کنه. حالا نوبت ساییدن و شستن اون هاست.

این نکته هم کاریِ که من هم انجام میدم. ولی تا حالا روی همه این موارد همزمان مواد ضد عفونی کننده و پاک کننده نریخته بودم. به نظرم روش بهتری برای یکدفعه و سریع تمیز کردن خانه است. نظر شما چیه؟ من که این امتیاز رو به خودم نمیدم. تا اینجا 4 از 7.

حتما بخوانید
مهارت های خانه داری خود را با این 3 برنامه عالی تر کنید

 

8. جارو بزنید، سپس پاک کنید

نکته هشتم برای سریع تمیز کردن خانه: کف آشپزخانه، سرویس بهداشتی، کفپوش خانه رو اگه سرامیک، پارکت و از این جنس هست رو ابتدا جارو کنید بعد دستمال یا تِی بکشید. نکته تِی کشیدن رو هم رعایت کنید. از دورترین گوشه اتاق شروع کنید و عقب عقب به سمت در برید تا پاهاتون رو روی قسمت تِی زده شده نگذارید.

این امتیاز رو به خودم میدم چون دقیقا همین کار رو انجام میدم. دوباره حس قهرمانی بهم دست داد تا اینجا 5 از 8. امتیازم بد هم نیستا امیدوارم اگه از این بازی خوشت اومده امتیاز بالایی داشته باشی.

 

9. هنگام جاروبرقی کشیدن به حرکت خود ادامه دهید

نکته نهم برای سریع تمیز کردن خانه: هنگام جاروبرقی کشیدن نگران گوشه و کنارها نباشید فقط به حرکت در خانه ادامه دهید. منظور اینِ که سریع و تند تند جارو رو عقب جلو کنید تا همه جای خانه سریعا تمیز بشه. گوشه و کنارها رو در انتها با جارو برقی تمیز می کنید.

من هم همین کار رو می کنم دوباره دلم خواست بگم یک هیچ به نفع من. اما امتیازم شد 6 از 9.

بعضی از کارها لازم نیست هر هفته انجام بشه. واکس زدن مبلمان، تمیز کردن پنجره ها و شستشوی فرش و ملحفه ها از جمله این موارد است. برای اینکه مطمئن بشید تمیزکاری این وسیله ها رو فراموش نمی کنید از لیست برنامه تمیز کاری استفاده کنید. اگه دوست داشتید درباره این لیست بدونید پیشنهاد می کنم خوندن مقاله زیر و از دست ندید:

 

10. فراموش نکنید که ابزارهای تمیزکاری خود را به طور مرتب بشویید

نکته دهم برای سریع تمیز کردن خانه: بخشی از نظافت منزل که اغلب از آن چشم پوشی میشه، نگهداری از وسایل نظافت است. استفاده از دستمال های کثیف یا کیسه جارو برقی پر غیر ممکنِ. وقتی ابزار تمیزکاری کثیفِ با سریع تمیز کردن خانه باید خداحافظی کنیم. چرا که کلی وقت باید صرف کنیم تا ابزار تمیزکاری رو تمیز کنیم.

من سعی می کنم بیشتر وقت ها بعد از تمیز کاری ابزارها رو تمیز کنم. ولی بیشتر وقت ها یادم میره و به نظرم چه نکته خوب و به جایی بود برای سریع تمیز کردن خانه که باید به خاطر بسپارم. انصافا برای اینکه یادم بمونه خیلی قطعی امتیاز این مورد رو به خودم نمیدم. تا اینجا شد 6 از 10.

 

11. تمیز کردن را یک فعالیت گروهی کنید

نکته یازدهم برای سریع تمیز کردن خانه: تمیز کردن یک کار تیمیِ و یکی از بهترین روش ها برای سریع تمیز کردن خانه است. یک وقت قبلی رو با خانواده خود برنامه ریزی کنید و به هر شخص وظایفی رو اختصاص بدید. تمیزکاری با هم می تونه تبدیل به یک سرگرمی بشه و باعث بشه خانه شما در کمترین زمان ممکن از تمیزی برق بزنه.

این نکته واقعا خیلی نکته خوبی بود. من و همسرم یک خانواده دو نفره هستیم و بیشتر وقت ها مخصوصا وقتی قرارِ مهمون بیاد و سریع تمیز کردن خانه شدیدا مسئله مهمی میشه با هم دیگه خونه رو تمیز می کنیم. پس امتیاز این نکته رو هم قطعی به امتیازهام اضافه می کنم. امتیاز نهایی من شد 7 از 11.

نکته اینجاست که از این 11 موردی که این مقاله برای سریع تمیز کردن خانه نام برد من به طور پیش فرض 7 تا رو رعایت می کردم. 4 نکته اساسی و خوب رو هم یاد گرفتم. خوندن این مقاله برای من دو تا نکته داشت. اینکه کارهایی که انجام می دادم تکنیک های جهانیِ و واقعا برای سریع تمیز کردن خانه ازش استفاده میشه. خوندن این نکات باعث شد به خودم ببالم و خب نکته های خوبی هم یاد بگیرم.

 

لیلیت مد و خانه داری

لیلیت مد یک مجله و فروشگاه اینترنتی مخصوص خانم هاست. ما در مجله لیلیت مد در مورد 4 دسته بندی برای خانم های ایرانی محتوا می نویسیم. زیبایی، مد و فشن، سبک زندگی و خانه داری.

زندگی همین بهانه های ساده برای خوشبختی است. اینکه یادبگیریم بهتر باشیم. یاد بگیریم برای خودمون وقت بگذاریم و احساس خوبی رو در زندگی تجربه کنیم. من باور دارم زندگی همین شادی های کوچک، همین وقت گذاشتن های کوچک و همین احساس های خوب کوچک است. اینکه با شما یک مقاله درباره خانه داری بخونم و یاد بگیریم و به خودم امتیاز بدم و احساس پیروزی کنم. نظر شما چیه؟

در لیلیت مد بهانه های ساده یعنی گشت زدن در مجله لیلیت مد و خوندن و یاد گرفتن نکته های جا افتاده از زندگی. یا گشتن در لیلیت شاپ و خرید کردن هر چیزی که چشمت و گرفته.

ما در لیلیت مد یک بخشی رو ایجاد کردیم به نام سرزمین لیلیت. همینجا روی سرزمین لیلیت کلیک کنید و عضو بشید. یک کیف پول شارژ شده از پول هدیه می گیرید که می تونید با این کیف پول از بخش لیلیت شاپ خرید کنید. تازه با هر خرید به عنوان امتیاز درصدی از مبلغ سبد خرید قبلیتون دوباره کیف پولتون رو شارژ می کنه.

دیدید؟ زندگی یعنی همین دلخوشی های ساده. خوش باشید و از زندگی لذت ببرید!

به این مقاله امتیاز دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *