خانه داری

نحوه استفاده از جوش شیرین برای لباس ها – معرفی 5 کاربرد ویژه

نحوه استفاده از جوش شیرین برای لباس ها

نحوه استفاده از جوش شیرین برای لباس ها رو در این مقاله بخونید. 5 کاربرد ویژه که جوش شیرین برای لباس های ما داره. خیلی خوبه که بدونیم چطور میشه از مواد طبیعی برای شستشو و پاک کنندگی لباس هامون استفاده کنیم. اینطوری هم طبیعت سالم تری خواهیم داشت هم اینکه خودمون کمتر در معرض آسیب مواد شیمیایی قرار می گیریم. در این مقاله می خونیم که:

لیلیت مد یک مجله و فروشگاه اینترنتی مخصوص خانم هاست. ما در لیلیت مد در بخش خانه داری سعی می کنیم مطالبی رو ارائه کنیم که همه خانم های ایرانی به سادگی بتونند از اون استفاده کنند. سوال ها و دغدغه های خانه داری رو می تونید در مجله لیلیت مد دنبال کنید. از مقاله های سری تمیزکاری در بخش خانه داری پیشنهاد می کنم خوندن مقاله های زیر رو از دست ندید:

 

5 نحوه استفاده از جوش شیرین برای لباس ها

این روزها همه می دونند که میشه از خاصیت پاک کنندگی، ضد عفونی کننده و گندزدای  جوش شیرین در تمیزکردن اشیاء و لباس ها استفاده کنند. در نحوه استفاده از جوش شیرین برای لباس ها نکته هایی وجود داره که بهترِ در موردش بدونیم. 5 نحوه استفاده از جوش شیرین برای لباس ها رو در ادامه می تونید بخونید:

کاهش بوی لباس با جوش شیرین

کاهش بوی لباس با جوش شیرین

1. کاهش بوی لباس های شسته شده با جوش شیرین

نحوه استفاده از جوش شیرین برای لباس ها:

بدن ما باکتری هایی داره که به لباس هامون منتقل می کنه. پارچه ها هم باکتری دارند. وقتی مولکول های شوینده سلول های باکتری که در پارچه وجود دارند رو از بین می بره. اما شوینده های با کیفیت پایین آنزیم های قویی برای مقابله با باکتری هایی که از بدن ما در لباس باقی مونده رو ندارند. همین باکتری ها باعث می شوند حتی بعد از شستن لباس با شوینده بوی بد لباس ها از بین نره. بنابراین اینجا ما باید قدرت شوینده هامون رو افزایش بدیم.

یکی از کارهایی که می تونیم انجام بدیم تا قدرت شوینده هامون رو افزایش بدیم اینِ که از جوش شیرین استفاده کنیم. یک ماده ساده که در اکثر خونه ها پیدا میشه و این روزها خانم های خانه دار زیادی از قدرت پاک کنندگی جوش شیرین استفاده می کنند.

جوش شیرین دقیقا چه کمکی میتونه بکنه؟ در واقع جوش شیرین یک عامل تنظیم کننده سطح PH در آب است. وجود جوش شیرین در آب باعث میشه که آب زیاد از حد اسیدی یا زیاد از حد قلیایی نشه. فقط کافیه هر بار علاوه بر مواد شوینده ای که قرارِ روی لباس ها بریزید نصف فنجان جوش شیرین هم بهش اضافه کنید. اینطوری مواد شوینده مؤثرتر عمل می کنه و باکتری های بدن رو هم از بین می بره.

  • نکته خیلی مهم: این نحوه استفاده از جوش شیرین برای لباسشویی های اتوماتیک نیست. یعنی نباید جوش شیرین خشک رو در قسمت مواد شوینده لباسشویی های اتوماتیک بریزید. لباسشویی های دوقلو که ابتدا آب رو در لباسشویی پر می کنند می تونید جوش شیرین رو در این آب بریزید و بعد لباس های کثیف رو اضافه کنید.
  • اگه لباس ها رو با دست می شورید هم همین نکته رو رعایت کنید اول آب رو در وان یا تشت پر کنید بعد مواد شوینده رو به همراه جوش شیرین در آب بریزید و بعد از اون لباس های کثیف رو اضافه کنید. اگه می خواهید از لباسشویی اتوماتیک استفاده کنید ابتدا لباس ها رو به روشی که گفتیم در جوش شیرین بخیسانید و بعد در لباسشویی بریزید تا شسته شوند.
حتما بخوانید
5 اشتباه تمیزکاری منزل که احتمالاً مرتکب شده اید

 

نحوه استفاده از جوش شیرین برای لباس هایی که بوی متعفن دارند

گاهی اوقات لباس ها بوی سنگین و متعفنی دارند. مثلا دود سیگار یا آتش همراه خودشون دارند. بوی روغن تعمیرکاری یا بوی زیر بغل زیادی دارند. برای اینکه مطمئن بشید این بوی سنگین از لباس ها میره کافیه این روش رو امتحان کنید.

1 فنجان یا 2 فنجان جوش شیرین را در مقداری آب گرم حل کنید. لباس هایی که بوی بد زیادی دارند رو یک وان یا تشت با آب سرد خیس کنید و جوش شیرینی که با آب گرم حل کردید رو روی اون بریزید و اجازه بدید یک شب لباس ها در این آب خیسانده شوند. بعد از اون می تونید لباس ها رو از آب خارج کنید و در لباسشویی بریزید تا طبق معمول همیشه شسته شوند.

  • یک موضوع جالب درباره لباس هایی که قابل شستشو نیستند و بوی خاصی گرفتند: این لباس ها رو مهر و موم کنید یا در یک پلاستیک بپیچید و یک بسته جوش شیرین رو که فقط درش رو باز کردید کنار لباس ها قرار بدید. بگذارید حدود 24 ساعت (بیشتر هم شد بهتر) جوش شیرین و لباس ها در همین وضعیت باقی بمونند. اینطوری بوی خاص لباس ها از بین میره بدون اینکه لباس ها رو شسته باشید.
تقویت عملکرد سفید کننده و مواد شوینده با جوش شیرین

تقویت عملکرد سفید کننده و مواد شوینده با جوش شیرین

2. تقویت عملکرد سفید کننده و مواد شوینده با جوش شیرین

نحوه استفاده از جوش شیرین برای لباس ها:

ما از سفید کننده برای از بین بردن لکه های قوی یا بعضی وقت ها برای از بین بردن بوهای قوی استفاده می کنیم. مثل مورد شماره یک که توضیح دادم آب اگه خیلی اسیدی یا خیلی قلیایی باشه برای تأثیر بهتر نیاز به تقویت شدن داره. از طرفی ما فقط می تونیم از سفید کننده برای لباس هایی استفاده کنیم که به رنگ سفید هستند.

جوش شیرین میتونه قدرت پاک کنندگی لکه هم داشته باشه حتی برای لباس های رنگی بدون اینکه آسیبی به رنگشون بزنه. تازه اگه لباس های سفید هم دارید با استفاده از جوش شیرین در کنار سفید کننده می تونید از سفید کننده کمتری استفاده کنید و اینطوری در مصرف و هزینه هاتون هم صرفه جویی کردید. راستی یک نکته دیگه هم اینِ که مواد سفید کننده خیلی برای محیط خوب نیست و هرچقدر کمتر ازش استفاده کنید از محیط زیست هم حمایت کردید.

خب حالا باید چکار کنیم؟ نصف فنجان جوش شیرین رو در نصف فنجان سفید کننده حل کنید و در زمان مناسب (قبل از اضافه شدن لباس های کثیف به آب) به آب اضافه کنید. این محلول که سطح PH رو تنظیم می کنه عملکرد مؤثرتری روی لکه بری لباس ها داره. حالا اگه لباس های رنگی رو قصد دارید لکه بری کنید و نمی تونید از سفیدکننده استفاده کنید نصف فنجان جوش شیرین رو به مواد شوینده اضافه کنید. جوش شیرین همان قدرت لکه بری سفید سفید کننده رو داره.

نرم کردن طبیعی پارچه با جوش شیرین

نرم کردن طبیعی پارچه با جوش شیرین

3. نرم کردن طبیعی پارچه با جوش شیرین

نحوه استفاده از جوش شیرین برای لباس ها:

اولش باور این سئله که جوش شیرین میتونه این همه فایده برای شستن لباس ها داشته باشه خیلی سخت بود. ولی واقعا همینطوره. در واقع این مقاله ترجمه شده یکی از مقاله های مجله معتبر انگلیسی زبانِ که به طور تخصصی درباره تمیزکاری مطلب می نویسه. لینک مقاله اصلی رو در انتهای مقاله گذاشتم می تونید روش کلیک کنید و مقاله اصلی رو هم بخونید.

خلاصه که طبق نوشته این مقاله جوش شیرین خاصیت نرم کنندگی هم برای لباس ها داره. دلیلی که نوشته شده هم جالبه. اضافه کردن نصف فنجان جوش شیرین به آب لباس ها هنگام شستشو باعث میشه که مواد شوینده یا مواد معدنی موجود در آب به حالت تعلیق دربیان و دیگه رسوب یا ته نشین نشوند. بنابراین جوش شیرین باعث میشه که این مواد شوینده یا مواد معدنی موجود در آب دوباره روی لباس ها ته نشین نشوند.

حتما بخوانید
سریع تمیز کردن خانه: 11 نکته کارآمد برای نظافت منزل

اینکه این مواد روی لباس ها ته نشین نمی شوند باعث میشه الیاف پارچه به مرور با شستشو سخت نشه و نرمی پارچه حفظ بشه. برای همین این نحوه استفاده از جوش شیرین برای لباس ها باعث میشه کسانی که پوست حساسی دارند و به پارچه های سخت یا زبر حساسیت دارند اتفاق خوبی باشه.

  • یک نکته جالب: ممکنِ برای کودکتون لباس هایی رو خریداری کنید که در برابر آتش مقاومند. از طرفی اگه این لباس ها رو با نرم کننده های لباسی که در بازار وجود دارند بشورید این نرم کننده ها حاوی موادی هستند که به ویژگی مقاوم بودن لباس ها در برابر آتش آسیب می زنند. اما در این موارد خاص می تونید از جوش شیرین با خیال راحت استفاده کنید و مطمئن باشید که هم لباس کودکتون نرم میمونه و هم تداخلی در ویژگی خاص لباس کودکتون ایجاد نمیشه.
تمیز کردن صفحه اتو با جوش شیرین

تمیز کردن صفحه اتو با جوش شیرین

4. تمیز کردن صفحه فلزی اتو با جوش شیرین

می دونستید یکی دیگه از ویژگی های جوش شیرین اینِ که یک ساینده ملایم و طبیعی رسوبات نشاسته ای و سوزانده شده است؟  برای از بین بردن رسوبات نشاسته ای و سوزانده شده از روی صفحه آهن اتو می تونید از یک خمیر جوش شیرین و آب استفاده کنید. یک پارچه سفید بردارید، خمیری که درست کردید رو روی سطح اتو بمالید. آنقدر این کار رو تکرار کنید تا مواد سوزانده شده روی آهن اتو از بین بره. بعد از این که مواد سوزانده شده روی آهن اتو از بین رفت، یک پارچه مرطوب رو به سرکه سفید آغشته کنید و روی آهن اتو بمالید. حالا اتوی شما بدون هیچ رسوبی میتونه لباس های شما رو اتو کنه. بدون اینکه هیچ رد نامطلوبی روی لباسهاتون بگذاره.

جرم گیری ماشین لباسشویی با جوش شیرین

جرم گیری ماشین لباسشویی با جوش شیرین

5. جرم گیری ماشین لباسشویی با جوش شیرین

در آخر هم جوش شیرین میتونه لباسشویی ما رو جرم گیری کنه. یک بسته جوش شیرین رو در لباسشویی بریزید و بدون لباس آن را روشن کنید. به همین راحتی لباسشویی شما جرم گیری میشه.

 

لیلیت مد و خانه داری

لیلیت مد یک مجله و فروشگاه اینترنتی مخصوص خانم هاست. ما در لیلیت مد در 4 بخش ویژه که معمولا مورد علاقه خانم هاست مطلب می نویسیم. اگه شما هم به بحث زیبایی، مد و فشن، سبک زندگی و خانه داری علاقه دارید می تونید هر روز در لیلیت مد در یکی از این بخش ها با مطالب جدید و جالب آشنا بشید.

این روزها ما خانم ها باید بیشتر برای خودمون وقت بگذاریم. گاهی زندگی اونقدر شلوغ و پر از هیاهو میشه که یادمون میره چیزهای جدید یاد بگیریم. مطالبی که باعث میشن حالمون خوب شه. باعث میشن یاد بگیریم برای خودمون زمان بگذاریم و به خودمون، زیباییمون، استایلمون، سبک زندگیمون رسیدگی کنیم.

در لیلیت مد ما تلاش می کنیم اینجا خونه ما خانم های ایرانی باشه. نیازی نیست در لیلیت مد دنبال مقاله ای بگردیم که مختص خانم ها باشه. هر کدوم از مقاله ها به طور اختصاصی برای خانم ها نوشته شده. اینجا هیچ چیز درهم نیست. اینجا سبک زندگی فقط مختص خانم ها نوشته شده. هر چیزی که فکرش رو کنید. جالب تر اینکه فروشگاه لیلیت مد هم مخصوص خانم هاست. یعنی فقط محصولات خانمانه رو می تونید در اون پیدا کنید. اسم این فروشگاه لیلیت شاپ هست که در همین صفحه هم می تونید ببینید.

راستی به عنوان یک خانم ایرانی قابل احترام برای خودتون و برای ما، شما می تونید در بخش سرزمین لیلیت هم عضو بشید. همینجا روی سرزمین لیلیت کلیک کنید و عضو بشید. بعد از عضویت یک پروفایل شخصی براتون ایجاد میشه و یک کیف پول شخصی. این کیف پول همیشه مقداری پول داره که می تونید باهاش از بخش لیلیت شاپ خرید کنید و به خودتون انرزی بدید. زندگی مجموع همین حس و حال خوب و بهانه های کوچک و باحالِ که می تونه ناگهان حال ما رو خوب کنه. امیدوارم زندگی همیشه به کامتون باشه!

 

 

 

___________________

منبع:

How to Use Baking Soda in Laundry

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *