سبک زندگی

کاتارسیس احساسی و 7 روش مؤثر برای رسیدن به آن

کاتارسیس احساسی

کاتارسیس احساسی چیست؟ و چطور میشه به اون دست پیدا کرد؟ در این مقاله سعی کردیم با مثال های شفاف به مسئله کاتارسیس احساسی بپردازیم. در این مقاله می خوانید که:

لیلیت مد یک مجله و فروشگاه اینترنتی مخصوص خانم هاست. ما در مجله لیلیت مد در 4 دسته بندی زیبایی، مد و فشن، سبک زندگی و خانه داری مخصوص خانم ها مطلب می نویسیم. با کلیک روی هر دسته میتونید به مطالب این دسته دسترسی پیدا کنید. این مقاله در دسته سبک زندگی لیلیت مد قرار داره.

برای اینکه توضیح بدیم کاتارسیس احساسی چی هست لطفا داستان زیر رو که از زبان یک مادر نوشته شده بخونید:

بچه‌ام تموم بعد از ظهر داشت با پیچ‌گوشتی بازی می‌کرد و لذت می‌برد. وقت خوابش که شد به زور پیچ گوشتی رو از دستش درآوردم.

فکر می‌کنید بعدش چه اتفاقی افتاد؟ دقیقاً همون چیزی که از یه بچه 2 ساله انتظارش رو داشتید: تا 5 دقیقه یکسره جیغ می‌کشید، بعد از اونم تا 12 ساعت خوابید.

از طرف دیگه، 3 ساعت قبلش بخاطر بسته‌بندی نامناسب جعبه استارباکس اعصابم خراب شده بود و به زور خودمو کنترل کرده بودم.

به نظر شما اگه فقط 5 دقیقه عصبانیتمو خالی می‌کردم، استرسم کمتر می‌شد؟ اگه یک خواب راحت کرده بودم میتونستم آرامشم رو حفظ کنم؟

به عنوان یک شخص مضطرب، همیشه در حال جمع‌آوری تکنیک‌هایی هستم که به من کمک میکنه اعصابم آروم بشه و بتونم با خونسردی رفتار کنم. اما وقتی این همه تلاش می کنی تا سطح خشم و عصبانیتت رو کنترل کنی طبیعتاً به آدم فشار میاد.

همیشه یک سوال مهم از خودم می پرسم. اینکه اگه این خشم و عصبانیت رو جای اینکه بریزم تو خودم، بریزم بیرون چی می‌شه؟!

شروع به تحقیق در مورد کاتارسیس کردم (تزکیه نفس)!  اینکه چه فعالیت‌هایی زود آدم رو به جوش میاره.

ارسطو از اصطلاح کاتارسیس احساسی استفاده کرد واسه وقتی که احساسات و عواطفمون رو در حین تماشای تئاتر آزاد می کنیم.

این روزا ما احساساتمون رو تخلیه می‌کنیم، هر چی تو مغزمونه میندازیم بیرون، فریاد می‌کشیم تا احساسات منفی رو از ذهن و بدنمون بیرون کنیم.

عمل کاتارسیس احساسی باید یه چیز بزرگ و تأثیرگذار باشه، یعنی باید بتونی خودت رو و احساسات منفی‌ات رو به شدت تخلیه کنی. منتهی مسئله اینه که به خودت و بقیه آسیب نرسونی یا کاری نکنی که باعث دستگیریت بشه.

برای اینکه بتونیم احساسات منفیمون رو تخلیه کنیم باید از یکسری مهارها روانشناختی عبور کنیم. بهترین روش‌ها برای از بین بردن مهارها و بروز عصبانیتمون در حالیکه به نظر میرسه نسبتاً آرومیم، چی هستن؟

 

7 روش مؤثر برای ایجاد کاتارسیس احساسی

1. بدنتان را به حرکت وادارید

  • روش اول برای رسیدن به کاتارسیس احساسی

پیاده‌روی کنید، بدویید و حرکت‌های پرشی انجام بدید. هر کاری که ممکنه از یه بچه 6 ساله که در حال ورجه وورجه کردنه ببینید، میتونه راهی واسه رهایی از احساسات منفی باشه.

حتما بخوانید
10 راهکار برای رشد طبیعی موی خانم ها - مراقبت از موی خانم ها

سعی کنید از ورزش‌های رزمی استفاده کنید. وانمود کردن به عمل تهاجم میتونه کمی کاتارسیس رو تقویت کنه.

فعالیت‌هایی که باعث تحریک سیل آدرنالین میشن مثل صخره‌نوردی، موج‌سواری یا سوار شدن به وسایل شهربازی. سرعت رو که به ترس اضافه کنید یه دستور العمل برای هجوم آدرنالین دارین که خیلی خوبه.

 

2. تسکین پیشرونده عضلانی

  • روش دوم برای رسیدن به کاتارسیس احساسی

اگه مسئله حرکتیه، آرام‌سازی پیشرونده عضلانی رو امتحان کنید (میدونم اسمش “آرامش” میشه، ولی نیمی از اون شامل کشش هر قسمت عضلانی تو بدنتونه).

انرژی بدنی و انرژی ذهنی به قدری شدید هستن که اگه از بدنتون کار بکشید تا انرژی آزاد کنه نتیجه اش میشه اینکه تنش عاطفی یا همون کاتارسیس احساسی آزاد میشه.

احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده که حالتون بد بوده و به جای نشستن و غصه خوردن شروع به کار کردن کردید. احتمالا حس کردید که حالتون آروم آروم بهتر شده. بنابراین یکی از کارهایی که میتونید انجام بدید اینِ که عضلاتتون رو بکشید و انرژی بدنیتون رو تخلیه کنید. کاری که در یوگا برای رسیدن به آرامش جسمی و دهنی انجام می دهند.

 

3. کمی سروصدا کنید

  • روش سوم برای رسیدن به کاتارسیس احساسی

جیغ کشیدن تو بالش یه گزینه بدیهی و قابل دسترسه. میتونید به سمت پارکینگ خالی برید و همزمان با بلند کردن آهنگ ماشینتون جیغ بزنید.

جریکو مندیبور، یک نویسنده است.

مندیبور میگه: آواز خوندن برای اینکار خیلی خوبه، چون یه  کانتینره که میتونید تو اون بخودتون اجازه بدید بلندتر داد بزنید و بیشتر از هر حالت معمولی میتونید نفس بکشید. این روش کاتاریک نامیده میشه. من اواسط روز یه اتاق خصوصی رزرو میکنم و یه ساعت شروع می‌کنم به آواز خوندن و فریاد کشیدن متن آهنگ‌های عصبانی و خشمگین. وقتی تموم می‌کنید احساس متفاوتی دارید.

 

4. حرفهایتان را بنویسید

  • روش چهارم برای رسیدن به کاتارسیس احساسی

گفتن داستانتون، چه با نوشتن و چه با گفتن اون با صدای بلند، باعث می‌شه احساس پاکی در شخص ایجاد بشه.

مندیبور از روزنامه‌نگاری و نویسندگی آزاد برای تخلیه احساسات استفاده می‌کنه. در این مورد می‌گه: من تمام زندگیم رو تو این دفتر خاطرات فیلتر نشده نوشتم، که این کار نه تنها بهم کمک کرده احساسات واقعیمو در مورد چیزها درک کنم، بلکه کمک میکنه احساس سبکی بیشتری داشته باشم؛ مثل اینه که با بیان این احساسات یه باری از رو دوشم برداشته شده و آزاد شدم. بعد از اونم میتونید اون صفحات رو بسوزونید یا به نوشته‌هاتون جادو و درام اضافه کنید. این کار سیگنال بزرگی به مغز شما می‌فرسته که دیگه این احساسات یا افکار آزاد شدن.

 

5. عصبانیت خود را روی اشیاء بی‌جان پیاده کنید

  • روش پنجم برای رسیدن به کاتارسیس احساسی

همونطور که مندیبور گفت، با سوزوندن اون دست نوشته‌ها احساسات شما هم آزاد می‌شه. شایدم کسی رو می‌شناسید که داره خونه خودشو بازسازی می‌کنه و به شما اجازه میده اونو خراب کنید.

در حالیکه تخریب میتونه زمینه رها‌سازی احساسات رو مهیا کنه، میتونید بعضی از رهاسازی مشابه رو ایجاد کنید.

تصور کنید رنگ‌ رو روی تمام بوم پرتاب کنید یا خاک رس رو با تموم قدرت حفر کنید. حتی خط خطی کردن با مداد میتونه زمینه رها سازی کاتاریک رو مهیا کنه.

حتما بخوانید
3 مرحله برای ایجاد فضای سبز لوکس در خانه - سبک زندگی خانم ها

 

6. تنفس آتش را امتحان کنید

  • روش ششم برای رسیدن به کاتارسیس احساسی

تنفس آتش، یه روش تنفسی یوگاست برای ایجاد نفس های سریع و نیرومند برای پاکسازی و آرامش درون.

نمیدونم این هوف کردن مثل اژدهایی که تو خودش پیچیده میتونه همونجور که متخصصین ادعا میکنن ذهن و بدن رو آرامش بده یا نه، ولی خوب به نظر میرسه.

یا میتونید نفس هالوتروپیک رو امتحان کنید، تنفسی با سرعت بالا برای تغییر “تعادل بین دی اکسید کربن و اکسیژن در بدن”. وقتی این نوع تنفس توسط یه حرفه‌ای انجام میشه، تکنیک خاصی رو شامل میشه! این تکنیک شامل موسیقی، تنفس کنترل شده و بیان خلاقانه‌ست.

تنفس درمانی یه تکنیک دیگه‌ست که برای آزادسازی احساسات سرکوب شده انجام میشه.

 

7. روش قدیمی کاتارتیک را انجام دهید

  • روش هفتم برای رسیدن به کاتارسیس احساسی

محققین معتقدند به عقیده ارسطو کاتارتیک باید در حال تماشای درامی که روی صحنه تئاتر اجرا میشه اتفاق بیفته.

دکتر اسکین در این مورد نوشته: اگه واکنشهای کاتارتیک با دیدن صحنه‌ها و فرآیندهای احساسی تو محیط برانگیخته بشه، به این کار تسکین دراماتیک گفته میشه. تجربه انسان از تخلیه هیجانی با مشاهده صحنه‌ها در محیط بیرونی و احساس آسودگی خاطر، به اندازه تاریخ بشریت قدیمیه و خیلی رایجه.

یه فیلم یا سریال درام – تراژدی ببینید. وقتی با شخصیتهای فیلم احساس همدردی میکنید، ممکنه حس کنید که غم، عصبانیت یا تخیلات تاریکتون با اینکار آزاد میشن.

برای یه تزکیه احساسی سبکتر، برید سراغ فیلم‌های طنزی که با دیدن اون ها با صدای بلند بخندید. با این کارها و تمام فعالیت‌های کاتارتیکی، نکته اصلی اینه که خودآگاهیتون رو جلو بگذارید و اجازه بدید همه چیز بیرون بریزه.

 

کاتارسیس احساسی را با تمرین مستمر به یک عادت تبدیل کنید

مندیبور میگه: من کاتارسیس رو به عنوان بخش اساسی در بیان، پردازش و آزادسازی تنش عاطفی ذخیره شده در بدن میبینم. حالات هیجانی مثل شرم و گناه اغلب با الگوهای تفکر منفی ما متولد یا تقویت می شوند، پس من مردم رو تشویق میکنم تا نسبت به پردازش افکارشون هم عملکرد کاتارتیکی داشته باشند. پاک کردن بدن از احساسی که مانع ابرازش شدیم چیزیه که سرانجام اتفاق می‌افته، چه بخوایم چه نخوایم.

 

لیلیت مد

لیلیت مد یک مجله و فروشگاه اینترنتی مخصوص خانم هاست. در لیلیت مد سه بخش اساسی داریم:

  • مجله لیلیت مد: مجله لیلیت مد که در 4 دست زیبایی، مد و فشن، سبک زندگی و خانه داری مطالب مخصوص خانم ها رو در اون می تونید دنبال کنید.
  • لیلیت شاپ: فروشگاه اینترنتی مخصوص خانم ها که تموم محصولاتی که در اون می بینید برای خانم هاست.
  • سرزمین لیلیت: جایی برای عضو شدن شما خانم های ایرانیه. وقتی در سرزمین لیلیت عضو میشید یک پروفایل شخصی براتون ایجاد میشه به علاوه یک کیف پول که در اون مقداری پول وجود داره که باهاش میتونید از لیلیت شاپ هر چیزی که دوست دارید بخرید. اگه هنوز در این بخش عضو نشدید میتونید همینجا روی سرزمین لیلیت کلیک کنید و در اون عضو بشید. زندگی همیشه به کامتون باشه!

 

 

_____________________________

منبع:

7 Ways to Achieve ‘Emotional Catharsis’ Without Having a Meltdown

 

 

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *