خانه داری

همه خانم ها یک خانم خانه دار هستند حتی خانم های شاغل 

خانم خانه دار

خانم ها خانه دار هستند چون قلب زندگی خانوادگی در خونه میتپه و همه اعضای خونواده رو در خونه کنار هم جمع میکنه. این اتفاق ممکن نیست بدون حضور خانم خونه محقق بشه. همه خانم ها یک خانم خانه دار هستند. خانه داری یک شغل نیست یک وظیفه هم نیست. خانه داری یعنی یک مسؤلیت مهم که در زندگی به دوش خانم هاست و الحق و الانصاف که فقط خانم ها می تونند از پس این مسؤلیت مهم بربیایند. در این مقاله می خوایم در مورد یک جمله مهم صحبت کنیم. همه خانم ها خانه دار هستند. در کل، فهرست این مقاله تنها یک سوالِ مهمِ که همه ما دوست داریم یکبار برای همیشه به خودمون جواب بدیم و اون سوال اینِ:

لیلیت مد یک مجله و فروشگاه اینترنتی مخصوص خانم هاست. خانه داری یکی از موضوعات مهمیِ که زندگی روزمره یک خانم رو به خودش اختصاص میده. امکان نداره بتونی یک خونه امن و مهم و دغدغه مند مخصوص خانم ها بسازی اما فضایی رو ایجاد نکنی که اعضای خونوادت بتونند همه نیازهاشون رو در اون رفع کنند. ما در لیلیت مد سعی کردیم یک خونه امن برای همه خانم های ایرانی بسازیم. برای همین می خوایم در کنار هم به سوالات مهم زندگیمون جواب بدیم. پس بریم سراغ سوال مهم این مقاله.

آیا همه خانم ها خانه دار هستند؟

خانم که باشی حتما خانه با حضور تو گرم می شود. خانه داری یک شغل نیست. خانه داری به نظر من یعنی خانم یک خانه بودن. البته این فقط نظر من نیست. فکر می کنم همه ما خانم ها باید یک همچین نظری در مورد خودمون داشته باشیم.

میخوام یک مسئله جالبی رو براتون تعریف کنم. اگه مقاله هایی که در لیلیت مد منتشر شده رو خونده باشید تا الان متوجه شدید که من برای نوشتن هر مقاله حتما سراغی از مقاله هایی که در مجله های معتبر و مرتبط با موضوعی که دارم در موردش می نویسم میرم. مقاله های انگلیسی زبان. در رابطه با خانه داری و موضوع خانم های خانه دار، شروع کردم به جستجو در مقاله های سایت های معتبر انگلیسی. مطالبی که باهاشون مواجه شدم بسیار برام جالب بودند.

ما خانم های ایرانی فکر می کنیم طرز تفکر ایرانی ها در مورد خانم های خانه دار و وظایفی که دارند کمی متحجرانه است. مثلا ما فکر می کنیم فقط در ایرانِ که خانم ها وظایف مشخصی در خانه دارند. وظایفی مثل:

  • نظافت
  • آشپزی
  • مراقبت از کودکان
  • همسرداری و رسیدگی به همسر
  • بعضا مراقبت از حیوان خانگی
  • رسیدگی به امور کلی خانه

لینک یکی دو نمونه از این مقاله هایی که باهاشون مواجه شدم رو در انتهای این مقاله می گذارم. بیشتر این مقاله ها در رابطه با تشویق خانم ها به در خانه ماندن و خانه داری کردن بود. بعضی از مقاله ها واقعا من رو شوکه کردند. مخصوصا که بعضی هاشون عنوان هایی داشتند در رابطه با خانم خانه دار خوب که چه کسی است و چه ویژگی هایی دارد؟

خارجی ها وبلاگ نویس های حرفه ایی هستند. بیشترشون اتفاقات شخصی و یا نظرات خودشون رو به عنوان مقاله در سایت یا وبلاگشون منتشر می کنند. به همین دلیل هم بیشتر مقاله هایی که در رابطه با خانه داری نوشته شده بود در مورد تشویق خانم ها به در خانه ماندن و خانه داری بود.

بیشتر مقاله ها خانم خانه داری را خوب معرفی می کردند که بتونه فضای امن و خوبی رو برای خانواده و همسرش فراهم کنه. اینکه چطور بتونه به همه امور خونه رسیدگی کنه و به خانواده و همسرش اهمیت بده.

راستش اینها خیلی مطالب خوبی هستند ولی به نظر من نباید همه مطلب باشند. ما خانم ها همه مون خانه دار هستیم چون خانه متعلق به ماست. قلمروی ماست و ما بهتر می تونیم از پس مراقبت کردن ازش بربیایم. خانم ها و آقایون وقتی با هم تشکیل خانواده میدن یکسری وظایف رو به عهده می گیرند. هر جای جهان که باشی معمولا این خانم ها هستند که آشپزی می کنند. این خانم ها هستند که به نظافت خونه رسیدگی می کنند و معمولا این آقایون هستند که خودشون رو موظف می دونند که شغلی داشته باشند و مسؤلیت خرج و مخارج زندگی رو به عهده می گیرند.

حتما بخوانید
نحوه استفاده از جوش شیرین برای لباس ها - معرفی 5 کاربرد ویژه

در این بین بعضی خانم ها تصمیم می گیرند که شغلی داشته باشند و در بیرون از خونه هم مسؤلیتی رو به عهده بگیرند. اما باز هم مسؤلیت خونه به عهده خانم هاست. جای خوشحالی داره که الان دیگه مثل قدیم نیست و آقایون بیشتر همراه خانم ها هستند و معمولا با خانمشون همکاری می کنند تا امور منزل و زندگی به نوعی راحت تر پیش بره.

پس فکر میکنم خانه دار بودن یک مسولیتِ مهمِ که بنابر تقسیم بندی که در ابتدای زندگی بین زن و شوهر میشه به خانم ها محول شده. مثل آقایی که مسؤلیت کار کردن و تأمین مخارج زندگی رو داره و اگر در خونه کار کنه و بخواد مثلا کارهایی مثل نظافت و آشپزی و … رو انجام بده باز هم نمیتونه از زیر مسؤلیت کار کردن و تأمین مخارج زندگی شونه خالی کنه. این یک تقسیم بندی عرف هست که تقریبا در همه جای جهان به این صورتِ مگر اینکه در ابتدای زندگی توافق دیگری بین زن و شوهر اتفاق بیفته.

همه ما خانم ها یک خانمِ خانه دار هستیم

همه ما خانم ها یک خانمِ خانه دار هستیم

پس همه ما خانم ها یک خانمِ خانه دار هستیم. حتی اگر شاغل باشیم و خیلی خوب میشه اگه به مسئله خانه داری نظر منفی نداشته باشیم. جالب تر اینِ که در مقاله های خارجی که می گشتم تقریبا همشون تکرار می کردند که در جامعه این لفظ به نوعی بی اهمیت تلقی میشه. خانم های خانه دار رو به عنوان یک فرد مفید در جامعه نمی دونند و چندان ارج و قربی براشون قائل نیستند. اینجا بود که فهمیدم این مسائل انگار در همه جای جهان شایعِ و فقط ما ایرانی ها نیستیم که با این مسائل دست به گریبانیم.

من وقتی این رو متوجه شدم هم ناراحت شدم و هم خوشحال. ناراحت برای اینکه چرا خانم ها همیشه باید خودشون رو ثابت کنند و مهم هم نیست در چه جامعه ای زندگی می کنند، جهان اول یا جهان سوم. و خوشحال از اینکه این مسئله درد مشترک همه زنان جهانِ و فقط مختص ما خانم های ایرانی نیست.

به هر حال مسؤلیت امور خونه به عهده ماست. چه دوست داشته باشیم و چه نداشته باشیم لفظ خانه داری منسوب به خانم هاست و در زندگی بلأخره یک نفر باید به امور خونه رسیدگی کنه. اتفاقا به نظر من اتفاق خوبی هم هست که مسؤلیت امور خونه به عهده ماست.

چون آشپزی یک تفریح خوشمزه است. اینکه خونه رو جوری بچینی که قلمروی خودت باشه حس خوبی به آدم میده. اینکه عطر و بوی زندگی، چیدمان خونه، رنگ و نوع وسیله های خونه همه انتخاب خودت باشه حس و حال خوبی داره. اینکه تو انتخاب کنی چی کجا باشه و در خونه ای زندگی می کنی که حس میکنی گوشه گوشه اش متعلق به خودته حسیِ که خانم ها دوست دارند تجربه اش کنند. اینها احساسات فوق العاده ایِ که ما خانم ها تجربه اش می کنیم. ما خانم هایی که مسؤلیت خانه داری به عهده ماست.

خانه داری کار سختیِ این رو ما خانم ها خیلی خوب درک می کنیم. دقیقا مثل روزمرگیِ که شاید آقایون برای انجام کارشون در بیرون از خونه تجربه می کنند. انجام کارهایی که می دونی شاید چند دقیقه یا چند ساعت دیگه باید دوباره تکرارشون کنی. مثل غذا پختن، ظرف شستن، مرتب کردن خونه، شستن سرویس بهداشتی و حمام و… .

حتما بخوانید
10 قانون طلایی که از شما یک خانم خانه دار خوشحال می سازد

اما ما خانم ها فرقی نمی کنه که شاغل باشیم و یا تصمیم گرفتیم که در خانه باشیم و به امور خونه و بچه ها رسیدگی کنیم. مهم اینِ که همه ما یک خانمِ خانه دار هستیم. برای همین من فکر کردم از دو لفظ جدا استفاده کنم. خانم های خانه دار تمام وقت یعنی خانم هایی که تصمیم گرفتند در منزل بمانند و به کارها و مسؤلیت های زندگی رسیدگی کنند. و خانم های خانه دار نیمه وقت که تصمیم گرفتند شاغل باشند و بخشی از تایم روزانه شون رو در بیرون از خونه سپری کنند و یا در خانه شاغل باشند.

همه ما یک خانم خانه دار هستیم

هر کدوم این ها که باشید فرقی نمی کنه همه ما یک خانم خانه دار هستیم. خب، حالا قرارِ چه اتفاقی بیفته؟

هیچی! قرارِ با هم یاد بگیریم چطور از این مسؤلیت نهایت استفاده رو ببریم. برای اینکه زندگی بهتری داشته باشیم.

با خانم خانه دار بودن خوشحال تر باشیم و بهتر از وقتمون استفاده کنیم

با خانم خانه دار بودن خوشحال تر باشیم و بهتر از وقتمون استفاده کنیم

. دچار روزمرگی نشیم. کلافه نشیم. به خودمون احترام بگذاریم. با دید بهتری به خودمون و مسؤلیت هامون نگاه کنیم، باید بتونیم چیزهای خوبی یاد بگیریم.

اولین چیزی که باید بگیریم این هست که در مورد اینکه خانم خانه دار بودن یک وظیفه است یا نه با کسی بحث نکنیم. لازم نیست کسانی که هنوز نتونستند درک کنند که یک خانم خانه دار چه معنایی داره و چه مسؤلیت مهمی در زندگی ایفا میکنه رو قانع کنیم. در حقیقت اون ها خیلی خوب هم معنا و مفهوم لفظ خانم خانه دار رو می دونند و فقط به بلوغ نرسیدند. بلوغی که باعث میشه آدم ها به حقیقتی که در درونشون به اون اعتقاد دارند با صدای بلند اعتراف کنند. چون اتفاقا این آدم ها بیشتر از هر کس دیگری می فهمند که زندگی بدون یک خانم خانه دار هیچ وقت شبیه زندگی واقعی نیست. چون اگر از هر کدومشون بپرسی به شدت برای حضور مادرشون در خونه احترام قائلند.

همه ما چه مرد و چه زن لذت خونه هایی رو چشیدیم که در اون مادری بوده که به خونه گرما و محبت و صمیمیت بخشیده. خونه هایی که هر روز با عطر غذایی خوشمزه پر شده و با تمیزیش حس و حال خوبی به ما بخشیده. همه ما خانم ها خانه دار هستیم. چون هیچ مردی به اندازه ما نمیتونه خونه های گرم و لذت بخشی برای خانواده بسازه. من به عنوان یک خانم به خودم و توانایی های فطریم افتخار میکنم. شما چطور؟

سرزمین لیلیت مد

در سرزمین لیلیت مد خانم ها کنار هم جمع اند. اول اینکه لیلیت مد جایی است مخصوص، برای خانم ها. اینجا می خواهیم یاد بگیریم به خودمون احترام بگذاریم. برای خودمون وقت بگذاریم و زندگی شاد و بهتری برای خودمون بسازیم. سرزمین لیلیت مد جایی است که میتونید در اون عضو بشید و با خانم های دیگه تبادل نظر کنید. از هم یاد بگیریم و به هم یاد بدیم که چطور زندگی بهتر و از همه مهم تر حال بهتری داشته باشیم.

اسم لیلیت یک ریشه مهم احترام به حضور زن در این جهان داره. ما دوست داریم در لیلیت مد به عنوان یک خانم یاد بگیریم اول خودمون به خودمون احترام بگذاریم تا جهان یاد بگیره برای ما در هر منسبی که هستیم احترام قائل باشه. به لیلیت مد خوش آمدید. از شما دعوت می کنیم در سرزمین لیلیت به لیلیت های محترم دیگه ملحق بشید.

 

 

___________________

منابع:

How To Be A Good Housewife In The Modern Era

How to Be a Good Wife: Good Wife’s Guide Modernized

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *