خانه داری

5 نکته ساده برای مدیریت زمان در خانه داری برای خانم های خانه دار امروزی

مدیریت زمان در خانه داری

مدیریت زمان در خانه داری مهم ترین چالش خانم هاست. کارهای خانه گاهی اوقات می تونه تمام زندگی ما خانم ها رو به خودش اختصاص بده و این اشتباهی بزرگ است. خانه داری مهم است اما نه به اندازه ای که بخواهد تمام وقت زندگی کردن را از ما بگیرد. پس بهترِ برای خانه داری زمان مشخصی در طول روز در نظر بگیریم. طوریکه هم به کارهای مهم خانه داریمون برسیم و از طرفی هم به معنای واقعی کلمه زندگی کنیم. پیشرفت کنیم و از زندگیمون بهترین نتیجه ممکن رو بگیریم. برای همین نیازِ که به مسئله های مهم زیر در رابطه با مدیریت زمان در خانه داری بپردازیم:

لیلیت مد یک مجله و فروشگاه اینترنتی مخصوص خانم هاست. خانم های خانه دار مخاطبین جدی ما هستند. ما در لیلیت مد همه خانم های ایرانی را مخاطب خودمون می دونیم و به تک تکشون احترام می گذاریم. همه خانم ها در هر جای جهان که زندگی کنند یک خانم خانه دار هستند. برای اینکه منظورم رو از این حرف به طور واضح بیان کنم مقاله ای نوشتم با عنوان: «همه خانم ها یک خانم خانه دار هستند حتی خانم های شاغل». پیشنهاد می کنم خوندن این مقاله رو از دست ندهید چون به احتمال زیاد حالتون رو خوب می کنه.

مهم ترین چالش برای خانم های خانه دار

خانم های خانه دار نیاز دارند به برنامه های روزانه شون کمی نظم بدند. چون همه خانم ها بخشی از زمان زندگیشون رو صرف رسیدگی به امور خانه و خانه داری می کنند. یکی از چالش های مهم روزانه خانم ها مدیریت زمان در خانه داری است. البته شاید خیلی از ما خانم ها ندونیم که مهم ترین چالشی که در زندگی داریم همین مدیریت زمان در خانه داری است.

فراموش نکنید برای اینکه بتونیم به عنوان یک خانم، هم شادتر زندگی کنیم و هم بیش از اندازه به روزمرگی و خستگی ناشی از انجام کارهای تکراری دچار نشیم. از طرفی بتونیم برای یک زندگی بهتر آموزش ببینیم و به علایقمون رسیدگی کنیم. یکی از چالش های مهمی که باید در زندگی اون رو حل کنیم چالش مدیریت زمان در خانه داری است. البته شاید برامون خیلی واضح نباشه وقتی از مدیریت زمان در خانه داری صحبت میشه منظور دقیقا چه چیزی هست. راستش رو بخواهید مدیریت زمان در خانه داری برای خود من یک چالش بسیار مهمِ.

من در طول زمان 24 ساعتی که در شبانه روز در اختیار دارم کارهای مهم زیادی هست که دوست دارم بهشون برسم. از طرفی دوست دارم همیشه هم خونه مرتب و تمیزی داشته باشم و به موقع وعده های غذایی خانواده ام آماده باشه و یکی از آرزوهام اینه که به همه این موارد بتونم رسیدگی کنم.

من تازه چند ماهی هست که تشکیل خونواده دادم و بر عکس زمانی که مجرد بودم و کمتر دست به سیاه و سفید می زدم حالا با یک چالش مهم در زندگیم مواجه شدم. خانه داری. خانه داری منظم و عالی کار بسیار سختی به نظر می رسه و هنوز نتونستم اونطور که دوست دارم تمام کارهای زندگیم رو با مسئله خانه داری هماهنگ کنم.

برای همین فکر کردم یکی از مهم ترین چالش خانم های خانه دار همین مدیریت زمان در خانه داری هست. البته تأکید می کنم در مقاله هایی که می نویسم منظور از خانم های خانه دار همه خانم ها هست. چون فرق نمیکنه ما خانم ها شاغل باشیم و یا تمام روزمون رو در خانه سپری کنیم. همه ما با کارهای خانه سرو کار داریم که به اونها خانه داری می گویند. پس یکی از مهم ترین چالش های مهم ما در زندگی مدیریت زمان در خانه داری است.

چرا باید به مدیریت زمان در خانه داری اهمیت بدهیم ؟

ما خانم ها نباید زندگی خودمون رو تنها به رسیدگی امور خانه محدود کنیم. زندگی بسیار بیشتر از مسؤلیت های خانه داری است. اول اینکه همونطور که ما در لیلیت مد دوست داریم همه خانم ها به خودشون احترام بگذارند و به اندازه کافی در زندگی برای خودشون وقت بگذارند. همونطور یکی از اصل های مهم احترام گذاشتن به خود را رسیدگی به روح و نیازهای خودمون می دونیم.

ما خانم ها مسؤلیت خانه داری رو در زندگی به عهده داریم اما لازم نیست تمام وقت شبانه روزمون رو به اون اختصاص بدیم. پس قبل از هر چیز به خصوص وقتی وارد زندگی مشترک شدیم باید یاد بگیریم چطور زمانی که صرف خانه داری می کنیم رو مدیریت کنیم.

حتما بخوانید
خوشبو کردن خانه با 7 روش ساده – داشتن خانه ای همیشه خوشبو

فقط در اینصورت هست که می تونیم همزمان که خونه مرتب و تمیزی داریم و وعده های غذایی به موقعی رو برای خونوادمون آماده می کنیم. به اندازه کافی وقت داشته باشیم که به خودمون و نیازهامون رسیدگی کنیم. کارهایی رو انجام بدیم که بهشون علاقه داریم. درس بخونیم و موضوع جدیدی رو در زندگی یاد بگیریم. اطلاعاتمون رو افزایش بدیم و یا خیلی از ماها شاغل هستیم فرقی هم نمی کنه در بیرون از خونه مسؤلیت شغلی رو به عهده داشته باشیم و یا کسب و کاری خانگی رو مدیریت می کنیم. پس مدیریت زمان در خانه داری اهمیت زیادی برای همه ما خانم ها داره که باید بتونیم این چالش رو به بهترین شکل ممکن حل کنیم.

5 نکته ساده برای مدیریت زمان در خانه داری

برای نوشتن این بخش مثل همیشه به سراغ مقاله های معتبر انگلیسی زبان رفتم. مقاله هایی که در رابطه با توصیه هایی هست که کمک می کنه زمانمون رو برای رسیدگی به امور خانه و خانه داری مدیریت کنیم. خیلی از مقاله ها توصیه های مختلفی کرده بودند که اغلب در بیشتر موارد با هم اتفاق نظر داشتند. مثلا تقریبا همه اون ها عنوان می کردند که برای مدیریت زمانتون صبح خیلی زود از خواب بیدار شوید. صبح بیدار شدن خیلی خوبه و همه ما می دونیم که همیشه بهترین برنامه ها برای مدیریت زمان اینِ که صبح خیلی زود از خواب بیدار بشیم و به همه کارهامون رسیدگی کنیم.

اما من می دونم خیلی از ما خانم ها به خصوص خانم هایی که به صورت تمام وقت در خانه هستند شاید علاقه ای به صبح خیلی زود از خواب بیدار شدن نداشته باشند. خود من هم با اینکه تمام وقت در خانه هستم و البته یک شغل خانگی رو مدیریت می کنم خیلی روی صبح زود بیدار شدنم نمیتونم حساب کنم. بنابراین به جستجو ادامه دادم تا برنامه ای انعطاف پذیر تر پیدا کنم که چند توصیه مهم برای مدیریت زمان در خانه داری بهمون آموزش بده:

سایت womenpla.net که یک سایت مخصوص خانم هاست یک مقاله منتشر کرده با عنوان 5 نکته آسان در رابطه با مدیریت زمان برای خانم های خانه دار. پس بیایید با هم بررسی کنیم که چطور فقط با 5 مرحله ساده می تونیم زمان را مدیریت کنیم. و حداکثر کارهایی که دلمون می خواد در طول روز تموم کنیم رو انجام بدیم. و همچنان خوشحال و سرحال باشیم و از زندگی لذت ببریم.

برنامه سازمان یافته ای داشته باشید

برنامه سازمان یافته ای داشته باشید

1. برنامه سازمان یافته ای داشته باشید

داشتن یک برنامه سازمان یافته یعنی اینکه بدونیم در طول روز چه کارهایی رو باید انجام بدیم. اینکه هر روز از خواب بلند بشیم و هیچ ایده ای برای سپری کردن روزمون نداشته باشیم باعث میشه دور خودمون بچرخیم و در پایان روز ببینیم هیچ کاری انجام ندادیم به جز کاهای روزمره و تکراری. تازه کلی هم از وقتمون رو به خودش اختصاص داده. ما رو خسته کرده در حالی که هیچ کار مهم دیگه ای انجام ندادیم، به خودمون رسیدگی نکردیم و همین باعث میشه به مرور زمان افسرده بشیم.

پس نکته اول برای مدیریت زمان در خانه داری اینِ که حتما برنامه سازمان یافته ای داشته باشیم. مثلا یاد بگیریم که حتما چند تا کار رو که برامون اولویت بیشتری دارند مشخص کنیم. مقدار زمانی رو که برای انجام هر کاری نیاز داریم رو هم مشخص کنیم. در کنار کارهای الویت دارمون یک برنامه روزانه که فقط به خودمون اختصاص داره رو در برنامه روزانه قرار بدیم. مثلا روزی 30 دقیقه ورزش کنیم و در این تایم کاملا در خود غرق بشیم و به هیچ چیز جز سلامتی و نشاط خودمون فکر نکنیم.

2. اهداف شخصی و مهم خودتون رو در برنامه هفتگی قرار بدید و برای محقق کردنش تلاش کنید

هر کدوم از ما در زندگی اهداف مهمی داریم. هر کسی استعدادی در درون خود داره که فقط وقتی در جهت پرورش اون استعداد تلاش می کنه به احساس رضایت درونی دست پیدا می کنه. مثلا چند نمونه از اهداف شخصی که خانم ها در زندگی دنبال می کنند در لیست زیر وجود داره. البته هر کس هدف شخصی خودش رو دنبال میکنه. اما برای الهام بخشیدن به خانم هایی که هنوز نمی دونند هدف شخصی شون چی هست و انجام چه کاری واقعا راضیشون میکنه لیست زیر میتونه کمک کننده باشه:

 • مدیریت یک کار خانگی
 • داشتن یک کار تمام وقت بیرون از خانه
 • ادامه تحصیل
 • شرکت کردن در دوره های آنلاین
 • افزایش اطلاعات عمومی و به روز بودن
 • یاد گرفتن مطالب جدید در زمینه ای که علاقه داریم
 • رسیدگی به جسم و روح خودمون
 • آموزش های مهم به کودک دلبندمون
حتما بخوانید
نحوه استفاده از جوش شیرین برای لباس ها - معرفی 5 کاربرد ویژه

3. تایم شخصی روزانه داشته باشید

حداقل یک ساعت برای تفریح و سرگرمی و استراحت و لذت بردن خود وقت بگذارید. هیچ کاری نباید اونقدر مهم باشه که ما حتی یک ساعت وقت برای خودمون نداشته باشیم. در این یک ساعت هر کاری که حالتون رو خوب میکنه و بهتون انگیزه میده انجام بدید و از زندگی لذت ببرید. کارهایی مثل:

 • کتاب محبوبتون رو بخونید.
 • فیلم یا سریال محبوبتون رو تماشا کنید.
 • یک فنجان نوشیدنی داغ برای خودتون بریزید و باکسی صحبت کنید که حالتون رو خوب میکنه و بهتون انرژی میده
از خودتان قدردانی کنید

از خودتان قدردانی کنید

4. از خودتان قدردانی کنید

اگر فکر می کنید برای مدیریت زمان در خانه داری نیاز نیست اینقدر برای خودمون وقت بگذاریم. کاملا در اشتباه هستید. ما خانم ها مسؤلیت بسیار مهمی در زندگی و در قبال خانواده داریم. اینکه یک خانه خیلی مرتب و تمیز، محفل امن و صمیمی برای اعضای خانواده بشه کار ساده ای نیست. ما نیاز داریم برای اینکه هر روز بتونیم با پختن غذاهای خوشمزه حال همه اعضای خونواده رو خوب کنیم. باید اول حال خودمون خوب باشه. وگرنه چندان اهمیتی نداره که ما هر روز فقط غذا بپزیم و یا خونه رو تمیز کنیم اما همیشه حالمون بد باشه و با اخم و ناراحتی با خونوادمون برخورد کنیم.

اگر به اندازه کافی برای خودمون وقت بگذاریم میتونیم زندگی بهتر و شادتری برای خودمون و خانوادمون بسازیم. بنابراین برای اینکه بتونیم هر کاری رو به موقع و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام بدیم فقط باید بتونیم سطح انرژی روزانه مون رو حفظ کنیم. و این اتفاق زمانی ممکن میشه که به اندازه کافی به خودمون اهمیت داده باشیم و در طول روز به خودمون انرژی و انگیزه تزریق کرده باشیم. پس برای مدیریت زمان در خانه داری حتما زمانی رو برای قدردانی از خوتون در نظر بگیرید.

5. از ابزارهای مناسب برای مدیریت زمان در خانه داری استفاده کنید

برای اینکه بتونیم هر کاری رو در زمان مشخص خودش انجام بدیم و در طول روز به اندازه کافی هم برای خودمون زمان داشته باشیم. بهترِ از ابزارهای مناسب برنامه ریزی استفاده کنیم. گاهی این برنامه ها دفترهای برنامه ریزی و TO DO LIST ها هستند. گاهی هم انتخاب ما استفاده از برنامه های موبایل مخصوص مدیریت زمان است. در هر صورت یادمون باشه که باید برای مدیریت زمان در خانه داری برنامه مشخص و سازمان یافته ای داشته باشیم. خلاصه این مقاله انجام این چند کار هست:

 1. یک برنامه سازمان یافته داشته باشید که در اون مشخص باشه فردا چه کارهای مهمی رو باید انجام بدید. 3 کار مهم رو برای هر روز انتخاب کنید. برای این 3 کار مقدار زمان مشخصی در نظر بگیرید. مثلا تعیین کنید (بهترِ بنویسید) که برای کار شماره یک 30 دقیقه زمان نیاز دارید و همینطور تایمی که برای خودتون در نظر می گیرید رو هم مشخص کنید.
 2. هر کدوم از کارهایی رو که لازم بوده در اون روز انجام بدید بعد از انجام دادنش کنارش تیک بزنید. به نشانه تموم شدن اون کار. این کار احساس خیلی خوبی به آدم میده. حس اینکه میتونیم به برنامه زندگیمون برسیم و مثمر ثمر باشیم.
 3. حتما یک هدف مهم شخصی در زندگی برای خودتون در نظر بگیرید. بدون داشتن هدف شخصی و مهم، احساس روزمرگی و افسردگی کم کم به سراغتون میاد و از شما انسان خموده و بی هدف می سازه. حتما شما یک انسان با استعداد هستید و میتونید با استعداد خودتون بخشی از این جهان رو متحول کنید و مثمر ثمر باشید.

لیلیت مد رو دنبال کنید

لیلیت مد یک مجله و فروشگاه اینترنتی مخصوص خانم هاست. برای اینکه زندگی روزمره شادی داشته باشیم باید بیشتر یاد بگیریم. من هر روز سعی می کنم بیشتر یاد بگیرم برای همین بیشتر مطالعه می کنم و بیشتر نگاه می کنم و بیشتر فکر می کنم و یکی از اهداف شخصی و مهم زندگیم اینِ که آموخته هام رو با دیگران به اشتراک بگذارم. من از اینکه مطالعاتم رو با شما به اشتراک می گذارم خوشحالم.

امیدوارم شما هم با دنبال کردن مجله لیلیت مد از کنار ما بودن لذت ببرید. راستی سرزمین لیلیت جایی است که همه خانم های ایرانی گرد هم اومدند تا تجربه های خوبشون رو از زندگی با ما به اشتراک بگذارند. اگر دوست داری کنار خانم های ایرانی که به خودشون و زندگیشون اهمیت میدن تجربه های خوب زندگیت رو با بقیه به اشتراک بگذاری و از تجربه های دیگران استفاده کنی میتونی به سرزمین لیلیت ملحق بشی. برای این کار فقط کافیه روی سرزمین لیلیت کلیک کنی. زندگی شادی رو برای همتون آرزو میکنم.

 

___________________________

منابع:

How To Be A Happy Housewife: Love What You Must Do

Time Management Tips for Homemakers

16 ways to utilize your time to become a smart housewife

5 Easy Time Management Tips For Mrs. Homemaker

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *