خانه داری

5 اشتباه تمیزکاری منزل که احتمالاً مرتکب شده اید

تمیزکاری منزل

اشتباهات تمیزکاری منزل رو همه ما مرتکب شده ایم. یکی از راه های جلوگیری از تکرار اشتباهات اینِ که درباره شون بدونیم. 5 تا از بزرگترین اشتباه ها رو در این مقاله بخونید:

بیشتر ما فقط می خواهیم کارهای خانه را در کمترین زمان ممکن انجام بدیم و بهترین نتیجه رو بدست بیاریم. برطرف کردن این پنج اشتباه تمیزکاری منزل که احتمالاً همه ما مرتکب شده ایم کمک میکنه که نتیجه تلاش های ما در تمیزکاریِ منزل به هدر نره و واقعا نتیجه خوبی رو از تلاش هامون بگیریم. از طرفی برای سرعت بخشیدن به نظافت منزل راهکارهایی وجود داره که در یک مقاله جداگانه نوشتم پیشنهاد می کنم خوندنش رو از دست ندید.

لیلیت مد یک مجله و فروشگاه اینترنتی مخصوص خانم هاست. به عنوان یک خانم ایرانی باید به شما بگم که لیلیت مد متعلق به شماست هر طور که دوست دارید در این فضای اینترنتی وقت بگذرونید. ما برای انتخاب شما و وقت شما احترام قائلیم. امید داریم که خانم های ایرانی بیشتر برای خودشون وقت بگذارند و بیشتر از زندگی لذت ببرند. شما الان در مجله لیلیت مد در دسته خانه داری هستید و می خواهیم با هم 5 اشتباه تمیزکاری منزل رو بخونیم. آماده اید؟ بزن بریم:

به تعویق انداختن تمیز کردن

به تعویق انداختن تمیز کردن

اشتباه شماره 1: به تعویق انداختن تمیز کردن

آیا ژله ای رو که روی زمین ریخته بلافاصله تمیز کردید؟ لکه ایجاد شده رو کامل از روی زمین یا فرش شستید؟ یا اینکه از اون دسته آدم هایی هستید که یک تمیز کار سطحی انجام می دید و تمیزکاری مفصل رو به زمان دیگه ای که حوصله یا وقتشو داشتید موکول می کنید؟

نکته مهم: حتی اگه عجله دارید، تمیز کاری های مهم رو به تعویق نندازید. ظرف هایی که الان کثیف شده رو همین الان بشورید. شستن چند تا تکه ظرف شاید نهایتا 5 – 10 دقیق از شما زمان بگیره اما تلنبار کردن ظرف ها یا تمیزکاری های مهم ساعت ها از شما وقت خواهند گرفت.

رعایت کردن این اصل ساده باعث میشه هیچ وقت مشکل تمیزکاری منزل نداشته باشید. به نظر من شماره یک مهم ترین اشتباه تمیز کاری منزل به شمار میره. نظر شما چیه؟ انتهای این مقاله کامنت کنید که به نظر شما کدوم اشتباه از نظر شما مهم ترین اشتباه تمیز کاری منزل به حساب میاد.

 

اشتباه شماره 2: شروع از نقطه اشتباه یک اتاق

هیچ کدوم از ما دوست نداریم بیشتر از زمان لازم، وقت خودمون رو صرف تمیز کاری منزل کنیم. اگه موقع تمیزکاری کامل منزل از یک نقطه اشتباه در یک اتاق شروع کنیم، باید مراحلی که انجام دادیم رو چند بار تکرار کنیم.

حتما بخوانید
خوشبو کردن خانه با 7 روش ساده – داشتن خانه ای همیشه خوشبو

اول، با برداشتن وسایلی که جاشون در اتاق نیست شروع کنید. یا اون ها رو دور بریزید یا اینکه برشون گردونید سر جای خودشون. فقط یکبار همه وسایل رو چک کنید که سر جای خودشون هستند و آشفتگی ها مرتب شده اند.

حالا که آماده تمیز کردن هستید، از بالای یک اتاق شروع کنید و به سمت پایین حرکت کنید. اگر با تمیز کردن کف، کار رو شروع کنید و بعد از اون سراغ گردگیری پنکه سقفی برید چه اتفاقی میفته؟ برای من حتی تصورش هم دردناکِ شما رو نمی دونم. البته من این اشتباه رو همیشه در مورد پاک کردن هود و گاز مرتکب میشم. اول گاز رو تمیز می کنم بعد سراغ تمیز کاری هود میرم و… . خلاصه همیشه از بالا شروع کنید. تارعنکبوت ها رو پاک کنید، گردگیری های قفسه ها رو انجام بدید بعد سراغ جارو کشیدن و تِی کشیدن کف خانه برید.

 

اشتباه شماره 3: استفاده از محصولات تمیز کننده اشتباه

استفاده از یک محصول تمیزکننده که برای انجام کار به اندازه کافی قوی نباشه، می تونه به معنای واقعی کلمه وقت رو هدر بده. گاهی بیشتر از وقت انرژی و توان ما رو هم هدر میده. تا حالا چند بار شده که از موادی استفاده کردید که قدرت پاک کنندگی لازم رو نداشته و بعد از ساییدن زیاد متوجه شدید که هر چقدر شما بیشتر تلاش کنید هیچ فایده ای نداره و اون وسیله یا مکان بیشتر از این تمیز نمیشه.

حرفم رو پس می گیریم اشتباه شماره 3 مهم ترین اشتباه تمیزکاری منزلِ.

 

اشتباه شماره 4: استفاده از ابزار تمیز کردن کثیف

این اشتباه تمیزکاری منزل یکی از اشتباهاتی هست که کمتر بهش توجه میشه اما رعایت کردن این مورد خیلی زیاد باعث میشه که سرعت تمیز کاری منزل بالا بره. ابزاری که برای تمیز کردن استفاده می کنید می تونه باعث بدتر شدن اوضاع و گسترش باکتری ها و خاک در اطراف بشه. در صورت عدم رسیدگی صحیح، اسفنج های آشپزخانه محل تولید باکتری ها هستند. ماشین لباسشویی که به طور مرتب تمیز نشده می تونه کثیفی ها رو رسوب کنه و باعث بشه در دفعات بعدی بوی لباس های شسته شده وحشتناک بشن. تا حالا چندبار شده که یکسری لباس ها رو دوبار پشت سر هم بشورید چون بوی بدی گرفتند؟ دست من بالاست. شما رو نمیدونم.

برای شستن پارچه های تمیزکننده، برس های تمیز کننده و… بین هر بار استفاده وقت بگذارید. ابزارهای یکبار مصرف مثل دستمال مرطوب ضدعفونی کننده، پارچه های الکترواستاتیک و گردگیر بسیار عالی هستند اما اگه سعی کنید فقط از یکی برای تمیز کردن کل خانه استفاده کنید اشتباه دیگه ای رو مرتکب شدید.

آموزش دادن به بچه ها برای کمک به کارهای خانه

آموزش دادن به بچه ها برای کمک به کارهای خانه

اشتباه شماره 5: آموزش دادن به بچه ها برای کمک به کارهای خانه همزمان با تمیزکاری

زمان مناسب برای درگیر کردن بچه ها در کارهای خانه، وقتیِ که نوپا هستند. کودکان نو پا دوست دارند همه کارهایی رو که مامان و بابا انجام می دهند انجام بدند. بنابراین، وقتی کودکتون نوپاست وقت بگذارید و بهش آموزش بدید تا در کارهای خانه و تمیز کاری بهتون کمک کنه. اشتباه این مورد کجاست؟ این کار رو وقت انجام بدید که واقعا قصد تمیز کاری اساسی خانه رو ندارید.

حتما بخوانید
نکات تمیزکاری آپارتمان - آپارتمان خود را در 30 دقیقه یا کمتر تمیز کنید

وقتی فرصت کافی برای تمیزکاری خانه دارید با چیزهای ساده  شروع کنید که کودکتون در توانش باشه به شما کمک کنه. مثلا حوله ها و لباس ها رو تا کنند و کنار بگذارند. لباس های کثیف رو جمع کنند و در لباسشویی بندازند.  وقتی کودکتون سنش کمی بیشتر شد می تونید مسؤلیت های بزرگتری رو بهش بسپارید اما تا قبل از اون مخصوصا وقتی که زیاد وقت برای تمیزکاری ندارید کودکتان رو وارد این بازی نکنید. چون قطعا خود شما ضرر می کنید.

آخرین اشتباه تمیزکاری منزل همین نکته است که از کودکتون و یا حتی یک عضو خانواده که تا به حال کاری رو انجام نداده بخواهید بهتون کمک کنه. در این مواقع به احتمال زیاد شما باید شخصا اون کار رو دوباره انجام بدید و وقت بیشتری هم براش در نظر بگیرید چون خرابکاری هم به کار اضافه شده.

 

لیلیت مد و خانه داری

لیلیت مد یک مجله و فروشگاه اینترنتی مخصوص خانم هاست. نکته هایی که در این مقاله خوندید مربوط به بخش خانه داری مجله لیلیت مد هست. این مقاله ها برگرفته از مجله های معتبر انگلیسی زبان جهانِ برای اینکه ما خانم های ایرانی هم در مورد نکات خوب زندگی چه در زمینه خانه داری چه در زمینه زیبایی، مد و فشن و یا حتی سبک زندگی اطلاعات جهانی بدست بیاریم.

ما در لیلیت مد قرار گذاشتیم که اصلمون احترام گذاشتن به حقوق مخاطبینمون باشه. مخاطب ما در لیلیت مد خانم های ایرانی و فارسی زبان هستند. لیلیت مد یک مجله خانه داری یا زیبایی یا مد و فشن و یا سبک زندگی نیست. اما یک مجله و فروشگاه اینترنتی مخصوص خانم هاست. لیلیت اسم یک خانم ازلی قابل احترام در افسانه هاست که خودش رو با آدم برابر دونست. به همین دلیل اسم این سایت لیلیت مد هست و همه خانم ها یک لیلیت قابل احترام هستند.

اینجا روی سرزمین لیلیت کلیک کنید و در سرزمین لیلیت عضو بشید. شما یک خانم ایرانی هستید پس عضوی از سرزمین لیلیت هستید. بعد از عضو شدن یک پروفایل شخصی به همراه یک کیف پول برای شما فعال میشه که در اون مبلغی پول قرار داره. شما میتونید با این کیف پول در این سایت از بخش لیلیت شاپ خرید کنید.

زندگی کن و لذت ببر خانم ایرانی اصیل و قدرتمند!

 

 

__________________

منبع:

5 Cleaning Mistakes You’re Probably Making

5/5 - (2 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *